پای یارانه به بازار ارز باز شد

حالا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز به جمع کســانی که نســبت به بازار ارز ابراز خوشبینی کرده اند اضافه شده است . احسان خاندوزی در تازه ترین اظهارات خود اعلام کرده است طی روزهای آینده شاهد
به ثمر نشستن این اقدامات در مدیریت بازار ارز خواهیم بود. وی در این اظهارات کوتاه درباره دلایل افزایش نرخ ارز صحبت نکرده است و همین موضوع بر ابهامات ماجرا می افزاید.

چرا دلار گران شده است؟
برخی مهمترین دلیل افزایش نرخ دلار را تامین کسری بودجه می دانند . این موضوع به صورت غیرمستقیم از سوی رییس سازمان برنامه و بودجه تکذیب شد است . وی در تازهترین اظهارات خود گفته اســت: می توان گفت امسال نخستین سالی است که طی چند سال گذشته ۴۰درصد درآمد نفتی وارد صندوق توسعه ملی می شود، این در حالی است که در سنوات قبل اجازه گرفته میشد و 2۰درصد به صندوق توسعه واریز می شد. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: الحمدالله امروز در هزینه های جاری و اجتناب ناپذیر کســری نداشتیم حتی از ابتدای ســال و در شش ماه ۴۰هزار میلیارد تومان به حوزه عمرانی پرداخت شده است. میرکاظمی تصریح کرد: قاعدتا درآمدهای دولت در نیمه دوم سال بهتر می شود و ان شاء الله در نیمه دوم حتی پرداختهای عمرانی نیز بیشتر خواهد شد و وضعیت پروژهها بهتر می شود. با این حال کارشناسان این سئوال را می پرسند که با توجه به اینکه تغییر خاصی در فضا ایجاد نشــده و مذاکرات نیز از مدتها پیش در بلاتکلیفی کشــدار به سر می برد ، چرا بازار با رشد قابل توجه قیمت روبروست . درآمدهای نفتی کجاست؟ در این میان اخباری مهمی از ســوی مقامات دولتی مطرح می شود . مخبر، معاون اول رییس جمهوری گفته است: امروز نفت را به خوبی می فروشیم و جابه جایی پول به نحو مطلوب انجام و هزینه های جاری کشور بدون استقراض و روشهایی که منجر به تورم شود تأمین می شود. امروز با وجود تصویری که از کشورمان نمایش داده می شود، ایران در نقطه بسیار خوبی قرار گرفته و در این مدت توانستیم گره های بسیار بزرگی را در فروش نفت، جابه جایی پول، تأمین کالاهای اساسی و سایر موارد پشت سر بگذاریم. علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت نیز به تازگی با انتشار مطلبی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: صادرات نفت ایران در ماه پیش رکورد چند سال اخیر را شکست و پول فروش آن جایگزین خلق سرسام آور نقدینگی می شود. ماجرای افزایش درامدهای نفتی پیش از این نیز از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین سازمان برنامه و بودجه اعلام شد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.